Gímpáfrány lelőhely – Lasztonya
A letenyei járásban lévő elöregedő, apró zsákfalu környékén igazi nevezetesség él: a gímpáfrány. Hogy mit kell tudnunk erről a növényről?
- Vélemények 0 Értékelés0/5
- Címkék Nyitvatartás
-
Erdő
-
- Nehézség 2 Kényelmes
- Befogadóképesség Nagy
Ha ellátogatunk Lasztonya határába, egy Dél-Zalában kimondottan botanikai ritkaságnak számító értékkel találkozhatunk, mégpedig a gímpáfránnyal. A páfrány név hallatán a legtöbb ember a hűvös, párás erdőkben, patakpartokon tenyésző, szárnyaltan összetett levelű növényekre gondol.
Kevesen tudják, hogy a hazai páfrányok között mindössze egyetlen faj van, melynek levéllemeze osztatlan. Levelének alakja állítólag a gímszarvas nyelvére emlékeztet, innen kapta magyar elnevezéseit: gímnyelv, gímpáfrány.
A gímpáfrány az egész világon elterjedt növény. Hazánkban elsősorban a középhegységek mészkő szurdokerdeinek jellemző faja, de a sziklaerdők és bükkösök aljnövényzetében is előfordul. Az Alföldön és alacsonyabb dombvidékeinken azonban igazi kuriózumnak számít, itt előfordul, hogy öreg kutakban telepszik meg. Lasztonyán egy mély völgyben lévő szurdokerdőben találjuk meg a növényt. A gímpáfrány termőhelye itt Lasztonya mellett mintegy 18 hektár nagyságban helyi jelentőségű természetvédelmi terület.
Lasztonya Község Önkormányzata
8887, Lasztonya Kossuth u. 4.